O nas
Szpital Brzeziny - spis treści
Szpital Brzeziny - nasz szpital – nowoczesna placówka medyczna
Szpital Brzeziny to jedna z najnowocześniejszych placówek medycznych w regionie łódzkim.
Dysponujemy ponad 180 miejscami dla pacjentów, których leczymy w dziewięciu oddziałach, między innymi: chorób wewnętrznych (z neurologią i kardiologią), chirurgii (ogólnej, onkologicznej, urazowo-ortopedycznej), ginekologiczno-położniczym (z neonatologią) oraz pediatrycznym.
Wykonujemy wszystkie badania diagnostyczne i laboratoryjne, oferując nie tylko leczenie w szpitalu, ale także porady lekarzy specjalistów, pracujących w naszej Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej.
W przychodni pacjentów przyjmują lekarze kilkunastu specjalności: chirurdzy, neurolodzy, pulmonolodzy, ortopedzi i traumatolodzy, położnicy i ginekolodzy, reumatolodzy, dermatolodzy i wenerolodzy, okuliści, kardiolodzy, stomatolodzy. Można tu również wykonać wszystkie badania laboratoryjne i diagnostyczne, korzystając także ze sprzętu, którym dysponuje szpital.
Usługi medyczne z NFZ oraz odpłatne
Pacjenci są leczeni w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, szpital świadczy także odpłatne usługi medyczne.
Rozbudowano i całkowicie wyremontowano jeden ze szpitalnych gmachów, gdzie utworzono i wyposażono w nowoczesny sprzęt: blok operacyjny, Oddział Dziennej Chemioterapii i pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Chorób Jelit.
Do komfortowych sal wprowadziły się też oddziały ginekologii i położnictwa oraz neonatologii, do wyremontowanych pomieszczeń przeniesiono pediatrię.
Zarząd szpitala w Brzezinach
Renata Mikołajczyk – Prezes Zarządu
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła również Studium Menadżerskie mini MBA w Polsko-Amerykańskim Centrum Zarządzania oraz e-MBA w ochronie zdrowia. Od ponad 15 lat związana jest z branżą medyczną i finansową. Doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania, rozwoju biznesu, finansów i sprzedaży zdobywała w instytucjach finansowych i bankowych, podmiotach leczniczych oraz firmach związanych z rynkiem służby zdrowia.
Aleksandra Wnuk – Wiceprezes Zarządu
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na Wydziale Nauk o Zdrowiu oraz Zdrowia Publicznego. Ukończyła także szereg kursów i szkoleń dotyczących zarządzania w ochronie zdrowia.
Posiada 15-letnie doświadczenie w branży medycznej oraz szeroką znajomość rynku e-zdrowia i m-health. Swoją karierę rozwijała zarówno w prywatnych podmiotach leczniczych (Enel-med, Medicover, HomeDoctor), jak i publicznych placówkach. Z sukcesem wdrażała usługi prywatnych wizyt domowych oraz telemedycyny na terenie całego kraju. Uczestniczyła w projektowaniu i wprowadzaniu na rynek nowych usług z zakresu nowoczesnych technologii zdrowotnych. Posiada również uprawnienia Ratownika Medycznego i Dyspozytora Medycznego.
Prof. dr hab n. med Adam Dziki – Prokurent
Prof. dr hab n. med Adam Dziki Oddział Chirurgii Pododdział Chirurgii Onkologicznej Pomysłodawca i założyciel Centrum Leczenia Chorób Jelita Grubego, chirurg, proktolog.
dr n. med. Maciej Berut – Prokurent, Dyrektor ds. medycznych
Kierownik Bloku Operacyjnego. Doktor nauk medycznych, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (2007). Specjalista chirurgii ogólnej. Zdobywał doświadczenie w zakresie chirurgii kolorektalnej i onkologicznej w Niemczech.
Historia szpitala
Szpital Specjalistyczny Brzeziny ma ponad 130-letnią historię, bo decyzję o utworzeniu w mieście szpitala dla mieszkańców powiatu brzezińskiego władze powiatowe podjęły w 1886 roku. Otwarto go w adaptowanym budynku przy ul. Ogińskich, na którego miejscu na początku XX wieku wybudowano nowy. Ten – na przestrzeni kolejnych kilkudziesięciu lat – remontowano i rozbudowywano wiele razy.
Pierwszy remont wykonano już w 1913 roku, a duża przebudowa rozpoczęła się po przejęciu szpitala przez Powiatowy Związek Komunalny, w latach 20. ubiegłego wieku. Placówkę przemianowano na szpital powiatowy, który po modernizacji, w dniu oddania do użytku – 7 października 1924 roku – mógł przyjąć 50 pacjentów.
Oficjalna uroczystość odbyła się wtedy z udziałem ówczesnego wojewody, Ludwika Darowskiego, a poświęcenia nowej placówki dokonał uroczyście ks. bp. Wincenty Tymieniecki, pierwszy łódzki biskup diecezjalny. Szpital zatrudniał wówczas 11 osób – jednego lekarza, jednego felczera, cztery pielęgniarki i pięć osób obsługi. Ordynatorem placówki był Stanisław Szelągowski.
Najdramatyczniejsze chwile w historii szpitala przyniósł początek drugiej wojny światowej. 4 września 1939 lotnictwo hitlerowskie zbombardowało budynek, mimo widocznych znaków oznaczających szpital, wymalowanych na dachu. Kolejny ciężki moment przypadł na odwrót wojsk nazistowskich. W styczniu 1945 roku szpital został właściwie całkowicie zdewastowany w trakcie obrony.
Po wojnie placówkę trzeba było podnosić z ruin. Pod koniec lat 50. pacjentów przyjmowały oddziały położnictwa, onkologii, chirurgii, wykonywano również zdjęcia rentgenowskie – w tamtych czasach była to jedna z najszerzej stosowanych metod diagnostycznych. Szpital przez wiele lat z powodzeniem działał w ramach poprzedniego systemu opieki zdrowotnej, wychował kilka pokoleń lekarzy, pomógł tysiącom osób.
Po zmianie ustrojowej (1989), przez 9 lat, pracował jako Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Brzezinach. Po reformie administracji publicznej i ponownym wprowadzeniu powiatów do struktury administracyjnej przeszedł pod skrzydła Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego. 1 stycznia 2002 roku ponownie powołano do życia powiat brzeziński – od tego czasu funkcje kontrolne i nadzorcze pełniła tutejsza rada powiatu. W 2008 roku powstała, działająca do dziś, spółka: Powiatowe Centrum Zdrowia w Brzezinach.
Na początku 2013 roku do szpitala wszedł prywatny inwestor, w tym roku rozpoczęła się też szybka modernizacja i rozbudowa placówki, w które zainwestowano ponad 30 mln złotych. Na nowy sprzęt medyczny – tylko w 2014 roku – wydano 6 mln złotych. W ciągu półtora roku rozbudowano i całkowicie wyremontowano jeden ze szpitalnych gmachów, gdzie utworzono i wyposażono w nowoczesny sprzęt: blok operacyjny, Oddział Dziennej Chemioterapii i pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Chorób Jelita Grubego, którym kieruje światowej klasy chirurg, profesor Adam Dziki. Do komfortowych sal w tym budynku wprowadziły się też oddziały ginekologii i położnictwa oraz neonatologii.
Wcześniej do wyremontowanych pomieszczeń w innej części szpitala przeniesiono pediatrię. Kupiono nową karetkę ratunkową, doposażono też w nowy sprzęt medyczny inne oddziały – szpital kupił m.in. nowe, całkowite (wraz z artroskopem) wyposażenie ortopedii (za ponad 500 tys. zł), nowoczesne aparaty do Ośrodka Endoskopii oraz wyposażenie inhalatorni dla dzieci.
Zatrudniono doświadczonych lekarzy – ortopedów, chirurgów, pediatrów. Wielu z nich zdobywało doświadczenie w klinikach w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Japonii, Włoszech, Francji, Szwajcarii.
Jeden z budynków Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach. Oddany do użytku w październiku 2014 roku, gruntownie odnowiony i powiększony, w którym umieszczono między innymi cztery nowoczesne sale operacyjne, pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Chorób Jelita Grubego, Oddział Chemioterapii Dziennej.
Fundacja Zdrowie w Brzezinach
Nasz szpital może jeszcze lepiej służyć pacjentom!
To dzięki Wam, naszym Przyjaciołom, lekarze i personel medyczny ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny dysponują lepszym sprzętem i pomagają większej ilości pacjentów.