Leczenie otyłości balonem żołądkowym Orbera

Jest to sposób na zmniejszenie masy ciała, zmianę modelu odżywiania oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Balon żołądkowy Orbera – bezpieczna metoda leczenia otyłości

Spis treści

Balon żołądkowy – na czym polega zabieg i ile trwa terapia

Balon żołądkowy jest nieoperacyjną, skuteczną metodą leczenia otyłości. Dla bezpieczeństwa podczas procedury obecny jest anestezjolog. Zabieg polega na wprowadzeniu do żołądka balonu i wypełnienia go płynem. W rezultacie pacjent spożywa mniejszą ilość pożywienia, gdyż balon, uciskając ściany żołądka, powoduje zmniejszenie uczucia głodu i daje stałe poczucie sytości. Dzięki temu pacjent stopniowo traci wagę. Balon żołądkowy umieszczany jest na 6 miesięcy (system BIB) lub 12 miesięcy (system ORBERA365). Po tym czasie zostaje usunięty endoskopowo. Cała terapia trwa 12 miesięcy. Przez cały ten czas pacjent przebywa pod stałym nadzorem doświadczonego dietetyka klinicznego mgr Izabeli Nowak oraz dra n. med. Michała Spychalskiego.

Troskliwa opieka zespołu specjalistów

Pacjentów konsultuje dr n. med. Kamila Wysocka-Konieczna

Dr Kamila Wysocka – Konieczna ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi z wyróżnieniem w 2016 r. W 2020 roku z wyróżnieniem obroniła pracę doktorską. W chwili obecnej jest na 4 roku specjalizacji z endokrynologii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości i Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Ukończyła certyfikację w zakresie leczenia otyłości zorganizowaną przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości, tym samym specjalizując się jako obesitolog. Ponadto posiada certyfikat I i II stopnia w zakresie leczenia otyłości Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

Na swoim koncie posiada wiele publikacji z zakresu endokrynologii i chorób tarczycy.

Zabieg wykonuje prof. dr hab. n. med. Michał Spychalski

Prof. dr hab. n. med. Michał Spychalski to znakomity specjalista specjalista chirurg, kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Brzezinach. 

Członek zespołu chirurgicznego Centrum Leczenia Jelit w Brzezinach. Członek Zarządu Sekcji Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich. Członek European Association for Endoscopic Surgery and other interventional techniques. Wykładowca podczas Światowego Zjazdu Chirurgii Endoskopowej w Paryżu (06.2014) oraz Japońskiego Tygodnia Chorób Przewodu Pokarmowego (11.2014). Autor wielu publikacji dotyczących endoskopii zabiegowej. Prowadzący cykliczne szkolenia dla lekarzy w zakresie endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej (małoinwazyjnego leczenia nowotworów przewodu pokarmowego).

dr hab. n. med. Michał Spychalski

Opiekę dietetyka klinicznego zapewnia mgr Izabela Nowak

Izabela Nowak – magister dietetyki klinicznej

Podczas hospitalizacji pacjenci odbywają konsultacje dietetyczną z mgr Izabela Nowak. Pani Dietetyk przygotowuje pacjentom szereg przykładowych przepisów na proste dania, które są najbardziej odpowiednie w pierwszych tygodniach po zabiegu gastroplastyki (ścisła dieta płynna). Aktywna współpraca z dietetykiem prowadząca do utrwalenia pozytywnych nawyków żywieniowych to podstawa trwałego efektu utraty masy ciała po gastroplastyce endoskopowej.

Opiekę fizjoterapeutyczną zapewnia mgr Maciej Jastrzębski

W naszym ośrodku Maciej sprawuje opiekę nad pacjentem w trakcie hospitalizacji, służąc pomocą i wiedzą. Podpowiada, od jakiej aktywności fizycznej zacząć, jak zmienia się ciało i sylwetka w trakcie procesu utraty masy ciała. Pokazuje podstawowe ćwiczenia, które zaleca może wykonywać w domu.

mgr Maciej Jastrzębski – fizjoterapeuta

Koordynator do spraw fizjoterapii w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach. Absolwent Medycznego Studium Zawodowego w Łodzi oraz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Odbył kursy: Kinesiologytaping KT1 i KT2, Terapii manualnej moduł I, II, III, masażu tkanek głębokich, PNF oraz kurs dla fizjoterapeutów prowadzących szczepienia ochronne przeciwko COVID 19.

Opiekę terapeutyczną zapewnia mgr Agnieszka Kwiatkowska

Terapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, w trakcie szkolenia z psychoterapii i socjoterapii w amach Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego.

Pani Agnieszka prowadzi:

  • konsultacje wstępne wraz z psychoedukacją przed zabiegiem, dotyczącą motywacji pacjenta do podjęcia decyzji o zabiegu, funkcjonowania pacjenta po zabiegu, trudności w zakresie emocji z jakimi pacjent może się zmagać przed i w okresie pierwszego roku po zabiegu – w trakcie hospitalizacji pacjenta bariatrycznego
  • konsultacje dla rodziny pacjenta, psychoedukacja w zakresie zmian zachowania pacjenta po zabiegu – przed zabiegiem
  • grupę wsparcia on-line dla pacjentów po zabiegu jeden raz w tygodniu – pacjenci mogą dołączyć do grupy w każdym momencie, forma grupy otwarta – uczestnictwo w grupie pozwala na wymianę informacji o uczuciach, problemach z jakimi zmagają się pacjenci po zabiegu. Świadomość takich samych trudności, podobne doświadczenia mają dużą wartość terapeutyczną.

Dla kogo przeznaczony jest balon żołądkowy?

O ile operacja zmniejszenia żołądka czy by-pass żołądka przeznaczone są wyłącznie dla pacjentów, którzy mają bardzo duży problem z otyłością (otyłość trzeciego, w niektórych przypadkach również drugiego stopnia), to balon żołądkowy może być zastosowany również przy nadwadze.

Prawidłowe BMI człowieka, czyli stosunku wagi do wzrostu, waha się w granicach 18,5–24,9. Przy nadwadze od 27 BMI oraz przy otyłości od 30 BMI pacjent może rozważać umieszczenie balona w żołądku, ale ostateczną decyzję podejmie lekarz, który kierować się będzie dobrem pacjenta.

Choć implantacja balona jest bezpieczną i stosunkowo nieinwazyjną metodą walki z nadwagą, to jednak jest to pewna ingerencja w ludzki organizm. Dlatego też w pierwszej kolejności pacjent powinien próbować pozbyć się kilogramów za pomocą terapii dietetycznej lub farmakologicznej. Dopiero brak efektów będzie wskazaniem do implantacji.

Ile można stracić kilogramów po balonikowaniu

Ile kilogramów można stracić po zabiegu umieszczenia balona w żołądku?

Utrata masy ciała zależy od wielu czynników. Po zabiegu pacjenci tracą średnio 15 – 20 kilogramów, ale dalszy spadek wagi nie jest wykluczony. Umieszczenie balona w żołądku to pierwszy krok w procesie odchudzania – przełomowy, ale muszą mu towarzyszyć działania ze strony pacjenta. Zdrowa dieta, uprawianie sportu, higieniczny tryb życia (picie alkoholu wyłącznie sporadycznie, zerwanie z nałogiem nikotynowym, odpowiednia ilość snu) – to czynniki, od których zależeć będzie finalna utrata wagi.

Z pewnością szybka utrata wagi, która nastąpi niedługo po zabiegu, da pacjentowi silny bodziec do tego, by wprowadzić w swoim życiu potrzebne zmiany. Łatwo się zniechęcić, jeśli odchudzanie nie przynosi zadowalających efektów. W przypadku zabiegów bariatrycznych ten efekt widoczny jest bardzo szybko, dzięki czemu pacjent czuje zachętę, by zawalczyć  o jeszcze lepsze wyniki.

Balon żołądkowy – przeciwwskazania do zabiegu

Pewne schorzenia uniemożliwiają skierowanie pacjenta na zabieg implantacji balona żołądkowego. Są to:

  • duża przepuklina rozworu przełykowego
  • zapalenie otrzewnej
  • przebyte leczenie operacyjne górnego odcinka przewodu pokarmowego
  • ciążą lub karmienie piersią
  • zdiagnozowana poważna choroba wątroby, płuc lub nerek
  • przewlekła terapia steroidowa
  • przewlekłe zaparcia

Jak przebiega zabieg umiejscowienia balonu w żołądku?

Umiejscowienia balonu nie jest zabiegiem inwazyjnym i trwa nie więcej niż 30 minut. Zabieg przeprowadza się w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym, więc pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Balon wprowadzany jest za pomocą endoskopu przez usta, a następnie napełniany sterylnym roztworem soli fizjologicznej. Większość pacjentów opuszcza szpital nazajutrz po zabiegu.

Jak pacjent powinien przygotować się na zabieg?

W dniu zabiegu prosimy o zgłoszenie się do recepcji komercyjnej w godzinach porannych (do godziny 10.00). Prosimy o zabranie ze sobą wyników następujących badań laboratoryjnych (wyniki nie starsze niż sprzed tygodnia):
  • morfologia
  • jonogram (poziom elektrolitów)
  • poziom glikemii (stężenie glukozy we krwi) na czczo
  • pełnej dokumentacji medycznej, którą Państwo dysponujecie (np. wypisy ze szpitali, zapisy EKG, zażywane leki).
Lekarz, pod opieką którego pacjent znajduje się od chwili, w której przekroczy próg szpitala w Brzezinach, wyjaśni szczegółowo, jak wygląda zabieg i o czym pacjent musi pamiętać, przygotowując się do niego. Najważniejsze zasady dotyczą diety. Na 12 godzin przed zabiegiem nie wolno przyjmować żadnych pokarmów ani płynów. Żołądek musi być pusty, w przeciwnym razie lekarz nie przeprowadzi zabiegu. Wskazane, by w dniu wypisu ktoś zaufany przyjechał po pacjenta. Znieczulenie miejscowe nadal może działać, więc pacjent nie może prowadzić samochodu, nie warto też ryzykować, że samodzielnie będzie jechał do domu komunikacją miejską.

Jak wygląda codzienne życie z balonem żołądkowym Orbera?

Choć świadomość dalszego życia z balonem w żołądku może się w pierwszej chwili wydawać niepokojąca, z czasem pacjent zapomina, że chodzi z tego rodzaju ciałem obcym. Wkrótce po zabiegu pacjent przestaje czuć, że ma w żołądku balon. Może normalnie wykonywać wszystkie aktywności sportowe, spać na brzuchu, jeść różnego rodzaju potrawy (choć w mniejszych ilościach niż przed zabiegiem) bez obawy, że balon zostanie uszkodzony. Bardzo rzadko dochodzi do komplikacji, niemniej należy wspomnieć, że istnieje takie ryzyko. Jeśli jednak dojdzie do pęknięcia – co może mieć związek z wadą produktu, resztki balonu zostaną usunięte, a stosowany do jego wypełnienia roztwór soli fizjologicznej  wydalony z organizmu. Uspokajamy od razu: sól fizjologiczna nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Pacjent powinien szybko zorientować się  o pęknięciu balona, gdyż balon wypełniony jest barwionym płynem, w związku z tym wyraźnym sygnałem, że stało się coś niepożądanego, jest zabarwienie moczu na nietypowy kolor. Do pęknięcia dochodzi jednak u pojedynczych pacjentów.

Dieta po balonikowaniu żołądka, czyli co się zmieni w kuchni

Uspokajamy: nie jest prawdą, że po implantacji balona pacjent musi zrezygnować ze wszystkim kulinarnych przyjemności. Ważny jest natomiast umiar, bo jak zostało wskazane wyżej: umiejscowienie balona jest pierwszym krokiem do zrzucenia zbędnych kilogramów, ale dla utrzymania efektu pacjent musi przestrzegać podstawowych zasad zdrowego żywienia. Ograniczenia będzie natomiast musiał zaakceptować w pierwszych dniach po zabiegu. W pierwszych dniach po procedurze pacjentom poleca się spożywanie jedynie płynnych/papkowanych posiłków w niedużych ilościach oraz odpowiednią podaż płynów. Z każdym kolejnym dniem jadłospis można stopniowo rozszerzać. Po etapie płynnym przechodzimy w dietę lekkostrawną, niskotłuszczową, a następnie w stałe posiłki o odpowiedniej kaloryce. Zarówno przed zabiegiem, jak i po nim, pacjent znajduje się pod opieką dietetyka. Będzie więc wiele okazji, by ten opowiedział o zasadach zdrowego żywienia i skomponował dietę, która wzmocni efekt zabiegu.

Balonikowanie żołądka – cena zabiegu

Implantacja balona żołądkowego, przeprowadzana w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach, kosztuje 8900 – 9900 zł (w zależności od czasu, na jaki ma być założony balon). O finalnej cenie pacjent zostanie poinformowany przed zabiegiem. Niestety, zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego pacjent musi sam wyłożyć na niego pieniądze. Taka kwota może się wydawać wysoką ceną, ale przecież po zabiegu pacjent otrzyma nową jakość życia. Będzie szczuplejszy, zdrowszy, lepiej poczuje się we własnym ciele. Również te aspekty warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zapisaniu się na zabieg.

Szpital w Brzezinach od lat ma w ofercie różnorodne zabiegi bariatryczne. Lekarze na bieżąco doszkalają się i znają wyniki najnowszych badań w obszarze walki z nadwagą. Pacjent ma pewność, że znajduje się pod opieką specjalistów z różnych dziedzin.

Brzeziny położone są kilkanaście kilometrów od centrum Łodzi. Położenie w centrum Polski, bardzo blisko skrzyżowania autostrad, ułatwi dojazd pacjentom z różnych regionów Polski.

Zabiegi bariatryczne – doświadczeni lekarze i bezpieczeństwo

W Ośrodku Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny stosujemy balony żołądkowe firmy Apollo Surgery (balon Orbera). Zabieg implantacji balonu wykonuje doktor Michał Spychalski, kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej, specjalizujący się w endoskopowym leczeniu guzów przewodu pokarmowego (ESD), leczeniu achalazji (POEM) oraz endoskopowym leczeniu otyłości. Doktor Spychalski prowadzi cykliczne kursy z endoskopii zabiegowej dla gastrologów i chirurgów z całej Polski. Był wykładowcą podczas zjazdów naukowych w Japonii, Francji, USA oraz w Polsce. Odbył również szereg szkoleń endoskopowych w wiodących klinikach na świecie, w tym szkolenie w zakresie endoskopii bariatrycznej w Madrycie (2015). Zabieg odbywa się w Wieloprofilowym Oddziale Zabiegowym w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. Oddział został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu Państwu jak największego komfortu (klimatyzowane jedno lub dwuosobowe pokoje z łazienkami, w każdym jest bezpłatny dostęp do Internetu, telewizor).

Leczenie otyłości balonem żołądkowym – opinie pacjentów

Michał Łukasiewicz
Michał Łukasiewicz
Dla mnie jako pacjenta i lekarza zarazem było zaskoczeniem uprzejmość, zaangażowanie, dbałość o detale i empatia. Przytoczę kilka zdań pielęgniarek:
– Dzień dobry nazywam się ... i będę pełnić dyżur pielęgniarski przez następne 12 godz. Będę się Panem opiekować.
– Przyszłam się pożegnać. Mam nadzieję, że Pan szybko wróci do zdrowia. Idę do domu, teraz będzie opiekowała się panem pielęgniarka ... Jest pan w bardzo dobrych rękach.
– Pani Michale, sugeruję wenflon w lewą rękę, wtedy nie będziemy pana budzić w nocy podłączając kroplówki.
– Ma pan planowo rozpisane leki na godzinę 18 .00 czy może potrzebuje pan p.bólowego wcześniej . – Specjalista nie może pana zobaczyć w tej chwili, gdyż operuje. Przyjdzie rezydent – mamy ustną zgodę lekarza specjalisty na podanie leków.
– Pomogę panu zrobić kilka kroków. Nic tak nie koi skurczów brzucha, jak kilka kroków.
– Zaparzyłam Panu herbatę podać do stolika przy łóżku czy Pan sam wstanie.
– Wie Pan, odkąd Pan jest, zakwitły dwa storczyki. To niesamowite. To dobra wróżba.
Nie jestem w stanie oddać słowami, ile znaczy taka ludzka uprzejmość i jakiej otuchy dodaje widok kwitnących storczyków.
Dr Michał Spychalski dla mnie jest pan Mozartem GASTROENTEROLOGII. Aleksandro Wnuk, wiem, że duży w tym Twój udział. Dziękuję. Siostry, czyli dobre anioły oddziału bez Was nie dałbym rady. Dziękuję. Teraz oddaję się najlepszemu z lekarzy i opiekunów... mojej żonie.
Koordynator Opieki Pacjenta - Karolina Koprowska

Kontakt z Koordynatorem Opieki Pacjenta

Informacje dotyczące rezerwacji terminu zabiegu oraz szczegółów pobytu w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny można uzyskać pod numerami telefonów 46 880 40 28 wew 2 oraz 506 008 861 w godzinach 8:00-16:00 oraz mailowo bariatria@szpital-brzeziny.pl.