Laserowe usuwanie żylaków odbytu i kończyn dolnych
Laserowe usuwanie żylaków to nowoczesna i innowacyjna metoda leczenia żylaków kończyn dolnych. Stanowi małoinwazyjną, bezpieczną alternatywę dla klasycznych zabiegów chirurgicznych.
Spis treści
Co to są żylaki?
Problem żylaków dotyczy nawet 50% populacji (częściej u kobiet), czyniąc niewydolność żylną najczęstszą chorobą układu krwionośnego. Najczęstszy obraz choroby obejmuje następujące zmiany:
- „Pajączki naczyniowe” (teleangiektazje) – poszerzone drobne, położone pod skórą naczynia krwionośne. Mogą stanowić jedynie defekt estetyczny, ale mogą również współistnieć z innymi patologiami układu żylnego;
- żyły siatkowate – widoczne pod skórą, poszerzone, znacznie bardziej zaznaczone żyły;
- żylaki pni żylnych – żylaki żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej –często pod postacią rozległych krętych żylaków przebiegających powierzchownie przez znaczną część kończyny.
Laseroterapia żylaków kończyn – możliwe powikłania
Powikłania po zabiegu występują bardzo rzadko i są zdecydowanie bardziej prawdopodobne przy tradycyjnej, operacyjnej metodzie usuwania żylaków. Niektórzy pacjenci doświadczają jednak po laseroterapii niewielkich poparzeń skóry albo przebarwień w miejscu przebiegu zamykanej żyły.
Potencjalnym zagrożeniem jest uszkodzenie żyły udowej lub podkolanowej.
Co to jest laseroterapia żylaków?
Laserowe zamykanie żylaków to najpopularniejsza spośród wszystkich mało inwazyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Polega na wprowadzeniu do wnętrza zmienionej żyły specjalnego światłowodu, a następnie jej zamknięciu. Przez cały czas lekarz kontroluje przebieg procedury przy pomocy aparatury USG.
Laseroterapia umożliwia precyzyjne wyłączenie z krążenia tylko niewydolnego naczynia, a pozostałe, prawidłowo działające żyły pozostają nietknięte. To zabieg bezpieczny i skuteczny: pacjenci, którzy poddali się technikom laserowym, rzadziej doświadczają nawrotów niż ci, którzy poddali się operacjom chirurgicznym.
Laseroterapia umożliwia także usunięcie żylaków odbytu, czyli hemoroidów. To nowoczesna metoda, która umożliwia uniknięcie interwencji chirurgicznej. Zabieg jest bezkrwawy i zwykle nie wymaga zakładania szwów, ponadto ryzyko wystąpienia komplikacji jest nikłe.
Zalety laserowego usuwanie żylaków w porównaniu do metody klasycznej
Laserowe usunięcie żylaków odbytu
Jak wygląda laserowe usuwanie żylaków
Laseroterapia żylaków odbytu
Jeśli przedmiotem laseroterapii są żylaki odbytu, zabieg polega na wprowadzeniu światłowodu do poszerzonego guzka krwawniczego i precyzyjnym podaniu wiązki światła. W jego efekcie usuwane są naczynia hemoroidalne i obkurczenie otaczającej je tkanki łącznej.
Efekty odczuwalne będą w ciągu 4-6 tygodni od wykonania zabiegu.
Laserowe usuwanie żylaków – po zabiegu
Przeciwwskazania do zabiegu laserowego usuwanie żylaków
Bardzo niewielu pacjentów nie może zostać zakwalifikowanych do laseroterapii żylaków nóg. Przeciwwskazaniami mogą okazać się:
- bardzo kręty przebieg żyły (światłowód jest dość sztywny i nie może „zakręcać” zbyt wiele razy)
- lokalizacja naczynia bezpośrednio pod skórą (ryzyko poparzeń)
- bardzo duża średnica niewydolnego naczynia.
- zaburzenia krzepliwości krwi
W powyższych sytuacjach lekarz może zasugerować pacjentowi skorzystanie z operacyjnego usuwania żylaków.
Ciąża, choroba nowotworowa czy ogólnie trudny stan zdrowia pacjenta mogą stanowić podstawę do wyznaczenia zabiegu w późniejszym terminie, gdy okoliczności te ustąpią.
Jak się przygotować do laserowego usuwania żylaków?
Lekarz w trakcie konsultacji flebologicznej ustala właściwe postępowanie i zalecenia w zależności od stopnia zaawansowania choroby, udziela wszystkich niezbędnych informacji celem przeprowadzenia leczenia w prawidłowy sposób.
Jeśli zabieg ma na celu usunięcie żylaków odbytu, konieczna może być kolonoskopia. Lekarz podczas wizyty może przeprowadzić wstępne badanie rektoskopowe, które umożliwi mu dokładne przebadanie zmiany.
Laseroterapia kończyn – możliwe powikłania
Powikłania po zabiegu występują bardzo rzadko i są zdecydowanie bardziej prawdopodobne przy tradycyjnej, operacyjnej metodzie usuwania żylaków. Niektórzy pacjenci doświadczają jednak po laseroterapii niewielkich poparzeń skóry albo przebarwień w miejscu przebiegu zamykanej żyły.
Potencjalnym zagrożeniem jest uszkodzenie żyły udowej lub podkolanowej.
Laseroterapia odbytu – możliwe powikłania
W przypadku usuwania żylaków odbytu możliwe są:
- krwawienie,
- ból,
- obrzęk, który może sugerować
- zakrzep w kolumnie hemoroida.
Może również wystąpić niemożność wypróżnienia się przez czas dłużysz niż 2 doby.
Dodatkowe zabiegi – skleroterapia
Skleroterapia jest małoinwazyjnym, bezpiecznym zabiegiem polegającym na wprowadzeniu do poszerzonych żył i pajączków piany lub płynu ze środkiem obliterującym, czyli zamykającym niewydolne, poszerzone i mało estetyczne naczynia, powodując ich zarastanie, zanikanie i dając bardzo dobry efekt kosmetyczny.
Zabieg skleroterapii bardzo drobnych pajączków nazywany jest mikroskleroterapią i wykonywany jest igłą o bardzo małej średnicy.
Zwykle koniecznych jest kilka zabiegów. Przed zabiegiem wykonuje się USG Doppler żył celem sprawdzenia, czy nie ma niewydolności głównych pni – żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej.
Zabieg, praktycznie bezbolesny, trwa około 20-30 minut, po zabiegu zakładana jest pończocha uciskowa i niezbędny jest około godzinny spacer.
Dodatkowe zabiegi – echoskleroteriapia
Echoskleroterapia to odmiana skleroterapii- zabiegu zamknięcia światła żylaków za pomocą wstrzyknięcia środka farmakologicznego. Zabieg przeprowadzany pod kontrolą aparatu USG pozwala na zamknięcie głębiej położonych naczyń, niedostępnych podczas wykonywania klasycznej skleroterapii.
Laseroterapia – cennik
Laseroterapia kończyn
-
wywiad medyczny
-
zabieg
-
wizyta kontrolna
Laseroterapia odbytu
-
wywiad medyczny
-
zabieg
-
wizyta kontrolna
Skleroterapia
-
zabieg
Laserowe usuwanie żylaków – refundacja w NFZ?
Dlaczego warto przeprowadzić zabieg laserowego usuwanie żylaków w szpitalu w Brzezinach?
Szpital w Brzezinach dysponuje odpowiednim sprzętem, by w bezpieczny i profesjonalny sposób wykonać zabiegi laseroterapii. Najwyższy poziom usług gwarantuje zespół lekarzy.
Brzeziny to miejscowość położona w centralnej Polsce, bardzo blisko skrzyżowania autostrad A1 i A2. Łatwo i szybko można tu dojechać nawet z oddalonych miejscowości, np. z Warszawy, Poznania czy Katowic. Cena zabiegu w szpitalu w Brzezinach jest konkurencyjna do cen w szpitalach w dużych miastach.
Laseroterapia – procedura pod nadzorem znakomitego zespołu lekarzy
Laseroterapia żylaków kończyn dolnych (EVLT) – dr Mikołaj Kopka i dr Marian Brodecki
Zabiegi laserowe leczenia żylaków – dr n. med. Maciej Berut i dr n. med. Piotr Narbutt
Skleroterapia i echoskleroterapia – dr Mikołaj Kopka
dr n. med. Maciej Berut
dr Mikołaj Kopka
dr Marian Brodecki
dr n. med. Piotr Narbutt