Skuteczna metoda leczenia nadwagi lub otyłości

Endoskopowe zmniejszanie żołądka to sposób na zmniejszenie masy ciała, zmianę modelu odżywiania oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Endoskopowe zmniejszanie żołądka - Spis treści

Endoskopowe zmniejszanie żołądka – na czym polega zabieg

Endoskopowe zmniejszanie żołądka przeprowadzane jest przez usta pacjenta, bez nacinania powłok jamy brzusznej, polegający na zmniejszeniu o około 60% objętości żołądka bez konieczności jego usuwania. Po znieczuleniu pacjenta (pełne znieczulenie ogólne dotchawicze zapewniające maksimum bezpieczeństwa dla chorego) wykonywana jest gastroskopia. Po dokładnej ocenie stanu żołądka ścianę narządu zeszywa się kilkoma piętrami szwów, co prowadzi do znacznego zmniejszenia objętości narządu.

Zabieg trwa około 60 minut. Po zakończonym zabiegu  pacjent pozostaje w szpitalu przez 2-3 dni pod opieką wykwalifikowanego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego w naszym Wieloprofilowym Oddziale Zabiegowym w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. W naszym ośrodku pacjent pozostaje pod opieką dietetyka klinicznego przez 12 miesięcy (konsultacje on-line). Ostateczny wynik operacji jest ściśle związany z przestrzeganiem zaleceń dietetycznych.

Troskliwa opieka zespołu specjalistów

Pacjentów konsultuje dr n. med. Kamila Wysocka-Konieczna

Dr Kamila Wysocka – Konieczna ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi z wyróżnieniem w 2016 r. W 2020 roku z wyróżnieniem obroniła pracę doktorską. W chwili obecnej jest na 4 roku specjalizacji z endokrynologii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości i Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Ukończyła certyfikację w zakresie leczenia otyłości zorganizowaną przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości, tym samym specjalizując się jako obesitolog. Ponadto posiada certyfikat I i II stopnia w zakresie leczenia otyłości Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

Na swoim koncie posiada wiele publikacji z zakresu endokrynologii i chorób tarczycy.

Zabieg wykonuje dr hab. n. med. Michał Spychalski

Dr hab. n. med. Michał Spychalski to znakomity specjalista specjalista chirurg, kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Brzezinach. 

Członek zespołu chirurgicznego Centrum Leczenia Jelit w Brzezinach. Członek Zarządu Sekcji Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich. Członek European Association for Endoscopic Surgery and other interventional techniques. Wykładowca podczas Światowego Zjazdu Chirurgii Endoskopowej w Paryżu (06.2014) oraz Japońskiego Tygodnia Chorób Przewodu Pokarmowego (11.2014). Autor wielu publikacji dotyczących endoskopii zabiegowej. Prowadzący cykliczne szkolenia dla lekarzy w zakresie endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej (małoinwazyjnego leczenia nowotworów przewodu pokarmowego).

dr hab. n. med. Michał Spychalski

Opiekę dietetyka klinicznego zapewnia mgr Izabela Nowak

Izabela Nowak – magister dietetyki klinicznej

Podczas hospitalizacji pacjenci odbywają konsultacje dietetyczną z mgr Izabela Nowak. Pani Dietetyk przygotowuje pacjentom szereg przykładowych przepisów na proste dania, które są najbardziej odpowiednie w pierwszych tygodniach po zabiegu gastroplastyki (ścisła dieta płynna). Aktywna współpraca z dietetykiem prowadząca do utrwalenia pozytywnych nawyków żywieniowych to podstawa trwałego efektu utraty masy ciała po gastroplastyce endoskopowej.

Opiekę fizjoterapeutyczną zapewnia mgr Maciej Jastrzębski

W naszym ośrodku Maciej sprawuje opiekę nad pacjentem w trakcie hospitalizacji, służąc pomocą i wiedzą. Podpowiada, od jakiej aktywności fizycznej zacząć, jak zmienia się ciało i sylwetka w trakcie procesu utraty masy ciała. Pokazuje podstawowe ćwiczenia, które zaleca może wykonywać w domu.

mgr Maciej Jastrzębski – fizjoterapeuta

Koordynator do spraw fizjoterapii w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach. Absolwent Medycznego Studium Zawodowego w Łodzi oraz Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Odbyte kursy: Kinesiologytaping KT1 i KT2, Terapia manualna moduł I, II, III, Masaż tkanek głębokich, PNF, kursu dla fizjoterapeutów prowadzących szczepienia ochronne przeciwko COVID 19.

Opiekę terapeutyczną zapewnia Agnieszka Kwiatkowska

Terapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, w trakcie szkolenia z psychoterapii i socjoterapii w amach Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego.

Pani Agnieszka prowadzi:

  • konsultacje wstępne wraz z psychoedukacją przed zabiegiem, dotyczącą motywacji pacjenta do podjęcia decyzji o zabiegu, funkcjonowania pacjenta po zabiegu, trudności w zakresie emocji z jakimi pacjent może się zmagać przed i w okresie pierwszego roku po zabiegu – w trakcie hospitalizacji pacjenta bariatrycznego
  • konsultacje dla rodziny pacjenta, psychoedukacja w zakresie zmian zachowania pacjenta po zabiegu – przed zabiegiem
  • grupę wsparcia on-line dla pacjentów po zabiegu jeden raz w tygodniu – pacjenci mogą dołączyć do grupy w każdym momencie, forma grupy otwarta – uczestnictwo w grupie pozwala na wymianę informacji o uczuciach, problemach z jakimi zmagają się pacjenci po zabiegu. Świadomość takich samych trudności, podobne doświadczenia mają dużą wartość terapeutyczną.

Dla kogo przeznaczony jest endoskopowe zmniejszanie żołądka?

Endoskopowa gastroplastyka jest polecaną metodą leczenia pacjentów z otyłością I i II stopnia (BMI 30-40). W tej grupie pacjentów ESG przynosi bardzo dobre rezultaty. W dwóch ostatnich latach opublikowano artykuły oceniające skuteczność tych metod. Całkowita utrata masy ciała oraz najważniejszy parametr – % utraty nadmiernej masy ciała w grupie pacjentów leczonych ESG – 17,5 kg i 60%. Skuteczność ESG jest porównywalna ze skutecznością dużych operacji bariatrycznych. W przypadku otyłości olbrzymiej (BMI >40) oraz nadwagi (BMI 27-30) wskazania do ESG ustalane są indywidualnie.
Endoskopowe zmniejszanie żółądka

ESG – przeciwwskazania do zabiegu

Pewne schorzenia uniemożliwiają skierowanie pacjenta na zabieg endoskopowego zmniejszania żołądka. Są to:

  • choroby przełyku (zwężenie, żylaki),
  • aktywne zapalenie przełyku, żołądka, dwunastnicy, w tym czynna choroba wrzodowa,
  • niewyrównana cukrzyca,
  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • ciąża,
  • stałe przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych,
  • ciężki ogólny stan pacjenta,
  • alkoholizm, narkomania,
  • brak woli do zmiany nawyków żywieniowych oraz zmiany trybu życia.

Przygotowanie na endoskopowe zmniejszanie żołądka (ESG)

W uzgodnionym dniu prosimy o zgłoszenie się do szpitala między godziną 13 a 14. Prosimy o zabranie ze sobą wyników następujących badań laboratoryjnych (wyniki nie starsze niż sprzed tygodnia):
  • morfologia, wyniki grupy krwi – oryginał,
  • jonogram (poziom elektrolitów),
  • poziom glikemii (stężenie glukozy we krwi) na czczo,
  • w przypadku chorób tarczycy aktualny, nie starszy niż miesiąc poziom hormonów fT3, fT4, TSH,
  • pełnej dokumentacji medycznej, którą Państwo dysponujecie (np. wypisy ze szpitali, zapisy EKG, zażywane leki).
Prosimy o usunięcie lakieru z paznokci u rąk. Przed zabiegiem będziecie Państwo skonsultowani przez anestezjologa, dietetyka oraz doktora Michała Spychalskiego. Po pozytywnej kwalifikacji, następnego dnia po znieczuleniu pacjenta zostanie wykonana gastroskopia, a po ocenie endoskopowej żołądka – zabieg gastroplastyki endoskopowej.
Ile można stracić kilogramów po balonikowaniu

Ile kilogramów można stracić po&nbspzabiegu ESG?

Utrata masy ciała zależy od wielu czynników. Po zabiegu pacjenci tracą średnio 15 – 20 kilogramów, ale dalszy spadek wagi nie jest wykluczony. Endoskopowe zmniejszenie żołądka to pierwszy krok w procesie odchudzania – przełomowy, ale muszą mu towarzyszyć działania ze strony pacjenta. Zdrowa dieta, uprawianie sportu, higieniczny tryb życia (picie alkoholu wyłącznie sporadycznie, zerwanie z nałogiem nikotynowym, odpowiednia ilość snu) – to czynniki, od których zależeć będzie finalna utrata wagi.

Z pewnością szybka utrata wagi, która nastąpi niedługo po zabiegu, da pacjentowi silny bodziec do tego, by wprowadzić w swoim życiu potrzebne zmiany. Łatwo się zniechęcić, jeśli odchudzanie nie przynosi zadowalających efektów. W przypadku zabiegów bariatrycznych ten efekt widoczny jest bardzo szybko, dzięki czemu pacjent czuje zachętę, by zawalczyć  o jeszcze lepsze wyniki.

Bezpieczne zmniejszanie żołądka – sprzęt najnowszej generacji

Zmniejszenie objętości żołądka bez powikłań związanych z rozległym zabiegiem bariatrycznym – to możliwe. Taką szansę daje endoskopowa gastroplastyka (ESG) – zszycie ścian żołądka za pomocą gastroskopu bez nacinania powłok jamy brzusznej. Od teraz najnowsza generacja sprzętu jest już dostępna w szpitalu w Brzezinach. Overstitch SX firmy Apollo Surgery umożliwia skuteczne i bezpieczne zmniejszenie objętości żołądka oraz utratę zbędnych kilogramów.

Leczenie otyłości w Szpitalu w Brzezinach

Endoskopowe zmniejszanie żołądka – cena

Endoskopowe leczenie otyłości, przeprowadzane w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach, kosztuje 32 000 zł. O finalnej cenie pacjent zostanie poinformowany przed zabiegiem. Niestety, zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego pacjent musi sam wyłożyć na niego pieniądze. Taka kwota może się wydawać wysoką ceną, ale przecież po zabiegu pacjent otrzyma nową jakość życia. Będzie szczuplejszy, zdrowszy, lepiej poczuje się we własnym ciele. Również te aspekty warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zapisaniu się na zabieg.

Finansowanie i płatności ratalne

Wszystkie komercyjne usługi naszej placówki mogą być realizowane za pomocą płatności ratalnych kliniki.pl. 

Wypełnij wniosek i sprawdź możliwość płatności w ratach 0% w Szpitalu Specjalistyczny Brzeziny.

Zabiegi bariatryczne – bezpieczeństwo i komfort

W Ośrodku Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny stosujemy najlepszy sprzęt firmy Apollo Surgery. Zabieg endoskopowego zmniejszania żołądka wykonuje doktor Michał Spychalski, kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej. Zabieg odbywa się w Wieloprofilowym Oddziale Zabiegowym w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. Oddział został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu Państwu jak największego komfortu (klimatyzowane jedno lub dwuosobowe pokoje z łazienkami, w każdym jest bezpłatny dostęp do Internetu, telewizor).
Previous slide
Next slide

Suplementacja

Piramida bariatryczna – Twoja nowa bariatryczna rzeczywistość!

Operacja bariatryczna to dopiero początek! Długoterminowy sukces bariatryczny zależy od codziennych drobnych zdrowych nawyków – zbilansowanych posiłków, nawodnienia, aktywności fizycznej, odpoczynku, snu, regularnych badań i kontroli u specjalistów.

Przeczytaj jaką rolę w długoterminowym sukcesie bariatrycznym pełni suplementacja.

Dlaczego suplementacja po operacji bariatrycznej jest Ci potrzebna?

Bardzo często już na etapie przedoperacyjnym pojawiają się niedobory witamin i składników mineralnych. W wyniku operacji dodatkowo może zmniejszyć się ich wchłanianie i przyswajanie. Pojawiające się w okresie okołooperacyjnym wymioty lub/i biegunki powodują, że tracisz składniki odżywcze z organizmu.

Po operacji porcje posiłków są o wiele mniejsze – jesz mniej i dostarczasz mniej składników odżywczych. Często też zmieniają się Twoje preferencje żywieniowe – wykluczając część produktów, wykluczasz też zawarte w nich witaminy i minerały.

Wszystkie te elementy powodują, że możesz dostarczać, wchłaniać i przyswajać niedostateczną ilość składników mineralnych i witamin z pożywienia. Dokładnie te braki uzupełnia regularna, długoterminowa suplementacja.

Co zyskujesz dzięki regularnej suplementacji po operacji bariatrycznej?

Suplementacja po CHLO przede wszystkim pomaga zapobiegać niedoborom. Równocześnie dbasz o swoje zdrowie fizyczne – masz siłę i energię na podejmowanie codziennych aktywności i komponowanie bariatrycznych posiłków.

Odpowiednia, dostosowana do typu zabiegu dawka witamin i minerałów wspiera również Twoje zdrowie psychiczne – silną wolę i motywację.

Jakie objawy niedoborów powinny Cię zaalarmować?

Zobacz jakie są najpowszechniejsze objawy niedoborów po CHLO. Nie czekaj, aż zauważysz je u siebie. Działaj już dziś – zapobiegaj!

Zapobiegaj, zamiast leczyć!

Zadbaj o siebie już dzisiaj suplementując codziennie precyzyjnie dopasowaną do typu operacji dawkę witamin i minerałów. Suplement WLS z opracowanym specjalnie dla potrzeb pacjentów bariatrycznych składem to tylko 1 kapsułka dziennie. Stoją za nim lata badań klinicznych – bezpieczny i skuteczny suplement specjalnie dla Twoich potrzeb.


www.fitforme.com.pl

Leczenie otyłości – autentyczne opinie pacjentów

Pacjent 6 miesięcy po ESG
Czytaj więcej
Witam.! Do Pana Doktora trafiłem na koniec grudnia z otyłością olbrzymia, mimo wcześniejszych diet praz aktywności fizycznej nie nastąpiło u mnie zrzucenie wagi, a wręcz przeciwnie, po pewnym czasie pojawiały się dodatkowe kilogramy. Pan Doktor, po rozmowie, polecił mi ESG w szpitalu w Brzezinach. Znaleźliśmy wolny termin i 29 stycznia mialem zabieg zmniejszenia żołądka. Właśnie minęło 4 miesiące od zabiegu, ja ściśle współpracuje z dietetykiem, oraz dodatkowa aktywność fizyczna dają efekty, bo moja waga uległa diametralnej zmianę, straciłem 47 kg z czego jestem mega zadowolony i bardzo dużo zawdzięczam Panu Doktorowi. Kontakt z Panem doktorem (mimo covid) bardzo dobry, na kazde pytanie odpowiada bardzo szczegółowo i udziela jasnych wskazówek. Z czystym.sercem polecam Pana Doktora, specjalista w pełnej mierze, podochodzi do każdej osoby indywidualnie oraz służy radą! Polecam i Dziękuję za wszystko!
Pacjentka 8 tygodni po zabiegu
Czytaj więcej
Czuję się bardzo dobrze, wręcz wyśmienicie, samopoczucie rewelacyjne! Pesymistyczne nastawienie do życia, świata i otoczenia zamieniłam na optymistyczną postawę. Jestem pełna życia i energii co przekłada się na chęć podejmowania nowych projektów, wyzwań , które gdzieś „chodziły mi głowie”, a nie miałam odwagi i motywacji by je podjąć. Mam nieocenione nakłady siły, spacer czy jakikolwiek najmniejszy wysiłek fizyczny nie stanowią dla mnie przeszkody, nie męczę się tak szybko. Znacznie poprawił się zatem mój stan zdrowie. Otworzyłam się na ludzi, na nowe – częściej wybieram te bezpośrednie czego wcześniej unikałam. Czasami myślę, że dostałam nowe życie, tak jak bym narodziła się ponownie w wieku 40 lat.
Poprzedni
Następny
Koordynator Opieki Pacjenta - Karolina Koprowska

Kontakt z Koordynatorem Opieki Pacjenta

Informacje dotyczące rezerwacji terminu zabiegu oraz szczegółów pobytu w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny można uzyskać pod numerami telefonów 46 880 40 28 wew 2 oraz 506 008 861 w godzinach 8:00-16:00 oraz mailowo bariatria@szpital-brzeziny.pl.