Dootrzewnowa Chemioterapia Perfuzyjna w Hipertermii (HIPEC)

HIPEC wspomaga chirurgiczne leczenie zaawansowanych nowotworów otrzewnej

Nowoczesna procedura leczenia nowotworów, która łączy tradycyjny zabieg chirurgiczny z leczeniem systemowym.

Spis treści

Co to jest HIPEC?

HIPEC (dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii) jest nowoczesną procedurą terapeutyczną, która wspomaga chirurgiczne leczenie pierwotnych i wtórnych (przerzuty) nowotworów otrzewnej. W dużym uproszczeniu polega ona na podawaniu leków przeciwnowotworowych do jamy otrzewnej w płynie o podwyższonej temperturze. Do leczenia zmian nowotworowych w otrzewnej wykorzystywane jest synergistyczne, wzajemnie wspomagające się, działanie leków przeciwnowotworowych i hipertermii. HIPEC stosuje się jako uzupełnienie zabiegu operacyjnego, polegającego na wycięciu zmian nowotworowych w otrzewnej w zakresie niezbędnym do uzyskania całkowitej lub znaczącej cytoredukcji tkanki nowotworowej.

Kiedy stosujemy HIPEC?

Metoda ta stosowana jest przede wszystkim w przypadku chorych, u których wykryto przerzuty do otrzewnej w przebiegu: raka jelita grubego, śluzaka rzekomego otrzewnej, międzybłoniaka otrzewnej, raka żołądka oraz raka jajnika. HIPEC może też być dobrą opcją terapeutyczną w leczeniu wodobrzusza nowotworowego (ascites).

Dwa elementy zabiegu

  1. Operacja chirurgiczna (często rozległa), podczas której usuwane są ogniska nowotworu.
  2. Podanie do jamy otrzewnowej leków przeciwnowotworowych (chemioterapeutyku), które działają miejscowo, w sposób ciągły do ognisk chorobowych. Leki przez około 30-90 minut trwania procedury podawane są w podgrzanym do temperatury 42°C płynie, który obmywa wszystkie miejsca i niszczy komórki nowotworowe.
Dootrzewnowa Chemioterapia Perfuzyjna w Hipertermii – HIPEC

Kto kwalifikuje się do zabiegu HIPEC?

Aby zakwalifikować pacjenta do zabiegu HIPEC musi być spełnionych kilka warunków:

  1. Ograniczenie rozsiewu nowotworu do jamy otrzewnej.
  2. Ograniczona rozległość zmian przerzutowych do otrzewnej, nie przekraczająca zazwyczaj 20 pkt. w skali Sugerbaker’a ( jest to skala od 1 do 39 pkt, służąca do określenia stopnia zaawansowania przerzutów do otrzewnej).
  3. Możliwość wykonania całkowitej ( CC-0 ) lub prawie całkowitej cytoredukcji ( CC-1 ) tkanki nowotworowej w trakcie zabiegu operacyjnego.

U chorych, u których występują objawy związane z zaawansowaną chorobą nowotworową decyzję o możliwości wykonania zabiegu HIPEC jest podejmowana indywidualnie.

Jakie nowotwory, dające przerzuty do otrzewnej, mogą być leczone zabiegami cytoredukcyjnymi w połączeniu z HIPEC?

  • rak jelita grubego
  • rak jajnika
  • śluzak rzekomy otrzewnej
  • międzybłoniak otrzewnej
  • rak żołądka

Dlaczego metoda HIPEC jest skuteczna?

  • Ciągły przepływ płynu z cytostatykiem, oraz podwyższona temperatura umożliwiają precyzyjne dotarcie leku do wszystkich części jamy otrzewnej;
  • Hipertermia prowadzi do uszkodzenia dzielących się komórek nowotworowych, przegrzania tkanki nowotworowej, oraz do redukcji masy guza przy jednoczesnym zachowaniu zdrowych komórek;
  • Odpowiednia dawka leku ustalana jest tak, jak przy leczeniu systemowym (dożylnym), ale dzięki hipertermii stężenie leku jest wyższe, a dzięki temu uzyskuje się dużo większą skuteczność.