Bariatria w Brzezinach – Leczenie Otyłości

Bariatria - Spis treści

Poradnia Leczenia Otyłości – bariatria w Brzezinach

Otyłość to choroba, która – jak każda inna – wymaga leczenia. Bariatria jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem nadwagi i otyłości. Tylko profesjonalna opieka i wsparcie mogą przynieść trwały efekt zdrowotny. Pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem.

W Poradni Leczenia Otyłości Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach Pacjentami opiekuje się zespół doświadczonych specjalistów zapewniających kompleksową opiekę i wsparcie lekarza, dietetyka, chirurga, psychologa czy fizjoterapeuty.

By proces leczenia otyłości był maksymalnie skuteczny każdorazowo jest on dostosowywany do wieku, płci, rodzaju otyłości i indywidualnych cech oraz predyspozycji Pacjentów – w tym m.in. chorób towarzyszących.

W Poradni Leczenia Otyłości (Poradni Bariatrycznej) w Brzezinach przyjmują Specjaliści: 

  • dr n. med. Kamila Wysocka – Konieczna,
  • prof. dr hab. n. med. Michał Spychalski,
  • mgr Maciej Jastrzębski,
  • mgr Izabela Nowak,
  • mgr Agnieszka Kwiatkowska – Milbrandt. 

Jako pierwszy krok rekomendujemy spotkanie – konsultację z dr n. med. Kamilą Wysocką – Konieczną w celu zaplanowania diagnostyki i ustalenie indywidualnej ścieżki postępowania w walce z otyłością oraz dalszych kroków. 

Na pierwszą wizytę Pacjent może (jeśli posiada) przynieść wyniki ostatnich badań (przy założeniu, że są to wyniki aktualne, tj. z maksimum 7 ostatnich dni). Nie ma potrzeby przynoszenia jakichkolwiek innych dokumentów, skierowań etc. 

Podczas pierwszej wizyty Pani Doktor, po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu i poznaniu Pacjenta zaleci wykonanie poszczególnych badań i skieruje Państwa do odpowiedniego Specjalisty. 

Wizyty w większości odbywają się stacjonarnie, ale w porozumieniu ze Specjalistą – dla wygody i komfortu Pacjenta – mogą odbywać się online. 

Informujemy, że wszelkie konsultacje i badania realizowane w ramach Poradni Leczenia Otyłości są odpłatne. Pacjent może skorzystać z pojedynczych konsultacji lub wykupić tzw. „pakiety zdrowotne”, które zawierają określoną liczbę spotkań ze Specjalistami i są korzystniejsze cenowo. 

Więcej szczegółów w naszym cenniku.

Zainteresowanych szczegółami zapraszamy do kontaktu bezpośredniego:

Poradnia Leczenia Otyłości w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach:

Poznaj nasz zespół i poszerz swoją wiedzę na temat funkcjonowania Poradni Bariatrycznej w Brzezinach i leczenia otyłości

27.09.2023 – Live z Zespołem Poradni.

24.10.2023 – Live – Dzień Walki z Otyłością 2023.

14.11.2023 – Live – Dzień Walki z Cukrzycą 2023.

18.01.2024 – Live – DZIEN ZDROWEJ WAGI KOBIET – trening z mgr Maciejem Jastrzębskim

Bariatria - Metody leczenia otyłości

Endoskopowe zmniejszanie żołądka (ESG)

Endoskopowe zmniejszanie żołądka (ESG)

Endoskopowa gastroplastyka jest polecaną metodą leczenia pacjentów z otyłością I i II stopnia (BMI 30-40). W tej grupie pacjentów ESG przynosi bardzo dobre rezultaty. W dwóch ostatnich latach opublikowano artykuły oceniające skuteczność tych metod. Całkowita utrata masy ciała oraz najważniejszy parametr – % utraty nadmiernej masy ciała w grupie pacjentów leczonych ESG – 17,5 kg i 60%. 

Leczenie otyłości balonem żołądkowym Orbera

Przy nadwadze od 27 BMI oraz przy otyłości do 30 BMI pacjent może rozważać umieszczenie balona w żołądku.

Utrata masy ciała zależy od wielu czynników. Po zabiegu pacjenci tracą średnio 15 – 20 kilogramów, ale dalszy spadek wagi nie jest wykluczony.

Leczenie nadwagi
Endoskopowe zmniejszanie żołądka (ESG)

Rękawowa Resekcja Żołądka (SLEEVE)

Rękawowa resekcja żołądka jest sposobem leczenia operacyjnego otyłości patologicznej stosowanym na świecie od kilkunastu lat i obecnie jest najczęściej wykonywaną procedurą bariatryczną.

odNOWA - Historia Ani

Historia Ani w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny

⭐ Ania – kobieta, która postanowiła zawalczyć o siebie i swoje zdrowie, mama 11-letniego chłopca. 

Kilka lat temu podjęła wyzwanie – walkę o utratę zbędnych kilogramów – i zgłosiła się do naszego szpitala. Prof. dr hab. n. med. Michał Spychalski, który od tamtego momentu wspiera Panią Anię w jej przemianie, w marcu 2024 r. przeprowadził u niej zabieg endoskopowego zmniejszenia żołądka (ESG).

Jeśli prawdą jest, że siła tkwi w kobietach, to historia naszej Pacjentki bariatrycznej jest najlepszym tego dowodem.

We współpracy z Panią Anią przygotowaliśmy materiał filmowy dla wszystkich, którzy zmagają się z problemem otyłości i chorobami współistniejącymi. Film ukazuje proces redukcji masy ciała, będący efektem zabiegu ESG.

Odcinek 1

Jak doszło do otyłości? Co spowodowało podjęcie kroków w kierunku zawalczenia o swoje zdrowie i o siebie? 

Odcinek 2

Wszystko na temat metody, możliwościach pomocy, kwalifikacji do zabiegu w wywiadzie z dr. hab. n. med. Michałem Spychalskim.

Odcinek 3

Jak Ania czuje się i wygląda 8 miesięcy po zabiegu? Jak wyglądało jej życie tuż po operacji i co zmieniło się na przestrzeni tych miesięcy?

Troskliwa opieka zespołu specjalistów

Pacjentów konsultuje dr n. med. Kamila Wysocka-Konieczna

Dr Kamila Wysocka – Konieczna ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi z wyróżnieniem w 2016 r. W 2020 roku z wyróżnieniem obroniła pracę doktorską. W chwili obecnej jest na 4 roku specjalizacji z endokrynologii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości i Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Ukończyła certyfikację w zakresie leczenia otyłości zorganizowaną przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości, tym samym specjalizując się jako obesitolog. Ponadto posiada certyfikat I i II stopnia w zakresie leczenia otyłości Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

Na swoim koncie posiada wiele publikacji z zakresu endokrynologii i chorób tarczycy.

Zabieg wykonuje prof. dr hab. n. med. Michał Spychalski

Prof. dr hab. n. med. Michał Spychalski to znakomity specjalista chirurg, kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Brzezinach. 

Członek zespołu chirurgicznego Centrum Leczenia Jelit w Brzezinach. Członek Zarządu Sekcji Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich. Członek European Association for Endoscopic Surgery and other interventional techniques. Wykładowca podczas Światowego Zjazdu Chirurgii Endoskopowej w Paryżu (06.2014) oraz Japońskiego Tygodnia Chorób Przewodu Pokarmowego (11.2014). Autor wielu publikacji dotyczących endoskopii zabiegowej. Prowadzący cykliczne szkolenia dla lekarzy w zakresie endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej (małoinwazyjnego leczenia nowotworów przewodu pokarmowego).

dr hab. n. med. Michał Spychalski

Opiekę dietetyka klinicznego zapewnia mgr Izabela Nowak

Izabela Nowak – magister dietetyki klinicznej

Podczas hospitalizacji pacjenci odbywają konsultacje dietetyczną z mgr Izabela Nowak. Pani Dietetyk przygotowuje pacjentom szereg przykładowych przepisów na proste dania, które są najbardziej odpowiednie w pierwszych tygodniach po zabiegu gastroplastyki (ścisła dieta płynna). Aktywna współpraca z dietetykiem prowadząca do utrwalenia pozytywnych nawyków żywieniowych to podstawa trwałego efektu utraty masy ciała po gastroplastyce endoskopowej.

dr n. med. Przemysław Janczak

Chirurg z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujący się od 2004 w chirurgii bariatrycznej. Dyplom Akademii Medycznej uzyskał w 1989 roku, w 1998 zrobił specjalizację z chirurgii, zaś w 2000 roku obronił pracę doktorską. Od 1990 roku związany jest z USK im. N. Barlickiego w Łodzi. Obecnie pracuje na Oddziale Klinicznym Chirurgii Gastroenterologicznej, Onkologicznej i Ogólnej.

dr n. med. Mateusz Kamiński

Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W 2019 r. obronił doktorat w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie swoje zainteresowania kieruje głównie w stronę zabiegów minimalnie inwazyjnych – laparoskopowych, w szczególności chirurgicznym leczeniem otyłości – tzw. chirurgią bariatryczną.

Opiekę fizjoterapeutyczną zapewnia mgr Maciej Jastrzębski

Koordynator do spraw fizjoterapii w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach. Absolwent Medycznego Studium Zawodowego w Łodzi oraz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Odbył kursy: Kinesiologytaping KT1 i KT2, Terapii manualnej moduł I, II, III, masażu tkanek głębokich, PNF oraz kurs dla fizjoterapeutów prowadzących szczepienia ochronne przeciwko COVID 19.

Przykładowe ćwiczenia ogólnousprawniające zalecane przez naszego fizjoterapeutę znajdziecie Państwo pod linkiem (zapis nagrania z wydarzenia LIVE z 18.01.2024 – Dzień Zdrowej Wagi Kobiet): 

https://fb.watch/pLeo-yVvdf/

opis ćwiczeń: konspekt ćwiczeń – do LIVE z 18.01.2024

Opiekę terapeutyczną zapewnia Agnieszka Kwiatkowska - Milbrandt

Terapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, w trakcie szkolenia z psychoterapii i socjoterapii w ramach Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego.

Pani Agnieszka prowadzi:

  • konsultacje wstępne wraz z psychoedukacją przed zabiegiem, dotyczącą motywacji pacjenta do podjęcia decyzji o zabiegu, funkcjonowania pacjenta po zabiegu, trudności w zakresie emocji z jakimi pacjent może się zmagać przed i w okresie pierwszego roku po zabiegu – w trakcie hospitalizacji pacjenta bariatrycznego
  • konsultacje dla rodziny pacjenta, psychoedukacje w zakresie zmian zachowania pacjenta po zabiegu – przed zabiegiem
  • grupę wsparcia on-line dla pacjentów po zabiegach. Spotkania odbywają się jeden raz w tygodniu – pacjenci mogą dołączyć do grupy w każdym momencie, forma jest otwarta – uczestnictwo pozwala na wymianę informacji o uczuciach, problemach z jakimi zmagają się pacjenci po zabiegu. 

Świadomość takich samych trudności, jak również podobne doświadczenia mają dużą wartość terapeutyczną.

Zabiegi bariatryczne – bezpieczeństwo i komfort

W Ośrodku Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny stosujemy najlepszy sprzęt firmy Boston Scientific. Zabieg endoskopowego zmniejszania żołądka wykonuje profesor Michał Spychalski, kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej. Zabieg odbywa się w Wieloprofilowym Oddziale Zabiegowym w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. Oddział został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu Państwu jak największego komfortu (klimatyzowane jedno lub dwuosobowe pokoje z łazienkami, w każdym jest bezpłatny dostęp do internetu, telewizor).

Walka z otyłością – Bartłomiej Nowosielski

Bartłomiej Nowosielski

Bartłomiej Nowosielski i Szpital w Brzezinach

⭐ Bartłomiej Nowosielski – aktor Teatru Ateneum w Warszawie (znany Wam także z roli w serialu “M jak Miłość”) przebył w wakacje w naszym szpitalu specjalistyczną operację bariatryczną – endoskopową plastykę żołądka (tzw. OverStitch)⚕️.

⚠️Ponieważ temat jest ważny, bo wielu z Was prowadzi codzienną nierówną walkę ze swoją nadwagą – we współpracy z Panem Bartłomiejem zrealizowaliśmy cykl edukacyjny, w którym publikowaliśmy krótkie, lekko strawne odcinki prezentujące historii walki aktora z otyłością.

Odcinek 1

Jak doszło do otyłości? Z Panem Bartłomiejem rozmawia Piotr Poraj Poleski.

Odcinek 2

Krótka rozmowa z dr Michałem Spychalskim na temat operacji bariatrycznej.

Odcinek 3

Prof. Michał Spychalski opowiada,  jak przebiega endoskopowa plastyka żołądka.

Odcinek 4

Prof. Michał Spychalski opowiada, co go czeka dzień przed operacją endoskopowej plastyki żołądka.

Odcinek 5

W tym odcinku poznacie motywację pana Bartłomieja, czyli odpowiedź na pytanie: Skąd decyzja?

Odcinek 6

Filiżanka to słowo klucz dla każdego pacjenta przez tydzień od operacji endoskopowej plastyki żołądka.

Odcinek 7

Przy tej okazji chcemy jedną rzecz bardzo mocno zaakcentować – osiągnięcie zamierzonego efektu nie jest możliwe bez prawidłowej diety.

Odcinek 8

Pan Bartłomiej rozmawia z naszym fizjoterapeutą Maciejem Jastrzębskim o aktywności fizycznej do 6 tygodni po operacji.

Odcinek 9

Jaką aktywność fizyczną mogą włączyć pacjenci po 6 tygodniach od operacji endoskopowej plastyki żołądka (tzw. OverStitch, ESG)?

Odcinek 10

Prof. Michał Spychalski wraz z zespołem medycznym przygotowuje się do zabiegu endoskopowej plastyki żołądka (tzw. OverStitch).

Odcinek 11

Sami spójrzcie. Prof. Michał Spychalski przeprowadza endoskopowa plastykę żołądka (tzw. OverStitch)⚕️Siła spokoju. Pewność każdego ruchu.

Odcinek 12

Szew po szwie. Powolutku Prof. Michał Spychalski kończy zmniejszanie objętości żołądka naszego pacjenta Bartłomieja Nowosielskiego.

Odcinek 13

3 miesiące od zabiegu endoskopowej plastyki żołądka spotykamy się z Bartłomiejem Nowosielskim w Teatrze Ateneum, w sali w której odbywają się próby do kolejnego spektaklu.

Koordynator Opieki Pacjenta - Karolina Koprowska

Kontakt z Koordynatorem Opieki Pacjenta

Informacje dotyczące rezerwacji terminu zabiegu oraz szczegółów pobytu w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny można uzyskać pod numerami telefonów 46 880 40 28 wew. 2 oraz 506 008 861 w godzinach 8:00-16:00 oraz mailowo bariatria@szpital-brzeziny.pl.