Abdominoplastyka i plastyka brzucha
Abdominoplastyka – nie jest to sposób leczenia otyłości, nie zastąpi również diety, ćwiczeń ani leczenia bariatrycznego, za to może podnieść jakość życia.
Spis treści
Co to jest abdominoplastyka?
Plastyka brzucha (abdominoplastyka) należy do grupy zabiegów chirurgii plastycznej. Przeznaczona jest dla kobiet i mężczyzn, a jej celem jest usunięcie fałdu skórno-tłuszczowego brzucha. Nie jest to sposób leczenia otyłości, nie zastąpi również diety, ćwiczeń ani leczenia bariatrycznego, może jednak wpłynąć na poprawę jakości życia i pomóc pozbyć się kompleksów.
Abdominoplastyka może być wykonywana w formie pełnej lub „mini”.
Abdominoplastyka – dla kogo?
Zabieg przeznaczony jest dla osób, które w wyniku znacznej utraty masy ciała mają nadmiar skóry na brzuchu. Chętnie korzystają z niego również kobiety, u których w następstwie ciąży pozostały w obrębie brzucha fałdy skórno-tłuszczowe.
Należy wyraźnie podkreślić, że abdominoplastyka nie jest zabiegiem odchudzającym, lecz ma na celu usunięcie fałdu skórno-tłuszczowego. Zabieg nie jest przeprowadzany u osób, które mają problem z nadwagą czy otyłością, lecz może być zastosowany dla poprawy wyglądu po wcześniejszej utracie masy ciała.
Dla utrzymania efektu zabiegu ważne jest, by pacjent utrzymał stabilną masę ciała. Dlatego też zabieg ten jest przeznaczony dla osób, które potrafią kontrolować swoją masę. Z tych samych powodów nie powinien być wykonywany u kobiet, które planują kolejną ciążę. Od wcześniejszej ciąży powinien upłynąć co najmniej rok.
Co może dać zabieg abdominoplastyki?
Abdominoplastyka służy uzyskaniu bardziej płaskiego, gładkiego zarysu powłok brzusznych poprzez usuniecie fałdu skórno-tłuszczowego i ewentualną korekcję rozstępu mięśni prostych brzucha, do którego mogło dojść w wyniku otyłości, ciąży lub choroby.
Zabieg ma na celu poprawę wyglądu, a efekt operacji zależy od stanu wyjściowego (symetrii, obecnych zniekształceń, uwarunkowań anatomicznych). Nie zawsze możliwe jest uzyskanie efektu wymarzonego przez pacjenta. Nie jest to zabieg medycyny estetycznej, nie można dokładnie przewidzieć jego wyniku.
W trakcie zabiegu usuwane są również rozstępy z brzucha, ale tylko z obszaru, z którego usuwana jest skóra. Należy mieć świadomość, że nie wszystkie istniejące na skórze rozstępy mogą wchodzić w zakres usunięcia.
Abdominoplastyka – jak wygląda zabieg?
Zabieg abdominoplastyki jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Operacja polega ona na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej z okolicy brzucha oraz ewentualnym wzmocnieniu napięcia powięzi i mięśni ściany brzucha. Cięcie przebiega najczęściej między kolcami biodrowymi oraz dookoła pępka, który musi zostać „przeniesiony” w nową lokalizację. Wygląd blizny pooperacyjnej uzależniony jest od wielkości nadmiaru skóry. Po operacji zakładane są dreny, a pobyt w szpitalu trwa zwykle 2-3 doby.
Ile czasu trwa rekonwalescencja?
Gojenie ran to proces wieloetapowy i trwający około roku. W tym czasie pacjent musi przestrzegać zaleceń: nie eksponować blizny na promienie słoneczne, natłuszczać ją i stosować żele/plastry silikonowe. W okresie około 6-8 tygodni po operacji konieczne jest noszenie pasa brzusznego lub specjalnego ubrania kompresyjnego oraz unikanie ćwiczeń fizycznych napinających mięśnie brzucha przez minimum 3-4 miesiące.
W większości przypadków, przy prawidłowym postępie procesu gojenia, możliwy jest powrót do aktywności zawodowej (nie fizycznej!) po około 3 tygodniach od operacji.
dr hab. n. med. Anna Kasielska-Trojan – zabieg abdominoplastyki
Zabieg abdominoplastyki w szpitalu w Brzezinach wykonuje dr hab. n. med. Anna Kasielska-Trojan, która na co dzień pracuje w Klinice Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi.
W latach 2010 -2016 ukończyła szkolenie specjalizacyjne w zakresie chirurgii plastycznej, a następnie zdała egzamin z chirurgii plastycznej z wynikiem bardzo dobrym. W roku 2014 obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską, a w 2021 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego.
W ramach kształcenia zawodowego w 2015 roku odbyła staż w wiodącym zagranicznym ośrodku chirurgii plastycznej – Klinik für Plastische, Ästhetische, Hand- und Wiederherstellungschirurgie, Medizinische Hochschule w Hanowerzea w 2016 roku kurs dermatoskopii w Londynie.
Od 2010 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.
Miniabdominoplastyka – na czym polega zabieg?
Mini plastyka brzucha to operacja o mniejszym zakresie niż pełna abdominoplastyka. Polega na redukcji fałdu skórno-tłuszczowego tylko z dolnej partii brzucha, bez przemieszczania pępka, a cięcie skórne jest zwykle krótsze niż przy pełnej plastyce. Jeśli kobieta wcześniej przeszła poród drogą cięcia cesarskiego, można wykorzystać już istniejącą bliznę do przeprowadzenia zabiegu.
Pępek zostaje lekko przemieszczony ku dołowi wraz z płatem skórno- tłuszczowym. Jeżeli u pacjenta mięśnie proste brzucha uległy rozejściu, podczas miniabdominoplastyki można je zszyć. Miniabdominoplastyka jest przeprowadzana zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym. Okres rekonwalescencji jest zwykle krótszy niż w przypadku abdominoplastyki.
Jak długo utrzymują się efekty abdominoplastyki?
Warunkiem uzyskania najlepszych efektów jest właściwe przygotowanie do operacji oraz przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych. Do kluczowych kwestii należy prawidłowa i stabilna masa ciała. Stąd osobom planującym intensywne odchudzanie lub kobietom, które chcą zajść w ciążę, zaleca się odłożenie wykonania zabiegu na późniejszy termin.
Pacjent, który rozważa poddanie się zabiegowi, może zacząć przygotowywać się do niego już kilka miesięcy wcześniej. Konieczne jest rzucenie palenia na kilka tygodni przed i po zabiegu oraz normalizacji masy ciała. Pacjent powinien wprowadzić zrównoważoną dietę, podejmować aktywność fizyczną, przyjąć pełne szczepienie przeciw koronawirusowi.
Nie ma gwarancji, że efekt zabiegu utrzyma się do końca życia. Na przestrzeni lat ciało człowieka się zmienia, postępuje proces starzenia i wiotczenia tkanek, zmienia się masa ciała.
Jak przygotować się do zabiegu abdominoplastyki?
Lekarz opiekujący się pacjentem wyjaśni wszystkie wątpliwości związane z operacją oraz wypisze skierowanie na badania, które muszą zostać przeprowadzone przed zabiegiem.
Są to:
- badania laboratoryjne (morfologia, wskaźniki krzepnięcia: APTT, INR, PT, elektrolity – Na, K, Cl, grupa krwi), EKG, USG brzucha, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, mogą zostać zlecone inne badania dodatkowe np. RTG płuc.
- zaleca się również szczepienie przeciw WZW t. B, a u chorych szczepionych powyżej 10 lat wstecz – ocena przeciwciał odpornościowych.
Zalecenia po zabiegu plastyki brzucha
Przed i po zabiegu
Przeciwskazania do zabiegu abdominoplastyki
Istnieje wiele względnych i bezwzględnych przeciwwskazań do operacji plastyki powłok. Często związane są ze specyfiką i rozległością operacji w odniesieniu do oceny ryzyka okołooperacyjnego.
Z uwagi na ryzyko powikłań takimi przeciwwskazaniami mogą być:
- niektóre choroby przewlekłe (m.in. cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, niedokrwistość, niewydolność serca, niewyrównane nadciśnienie),
- skazy naczyniowe i zaburzenia krzepnięcia,
- przyjmowanie niektórych leków (sterydów, leków rozrzedzających krew). Pacjenci, którzy przyjmują leki wpływające na krzepliwość krwi, przeciwzakrzepowe, immunosupresyjne i cytotoksyczne, muszą odstawić je na 2 tygodnie przed operacją. Przed odstawieniem leków konieczna jest konsultacja z lekarzem właściwej specjalizacji
- wszczepiony rozrusznik albo stymulator serca (z uwagi na brak możliwości użycia elektrokoagulacji monopolarnej)
- nadczynność/niedoczynność tarczycy niewyrównana,
- przeziębienie, aktywna infekcja, opryszczka
- obecność przepuklin brzusznych,
- nieprawidłowe BMI [27 kg/m2],
- nikotynizm. Palenie papierosów ma negatywny wpływ na gojenie się ran, wobec czego uzależnieni od tytoniu pacjenci są proszeni o zaprzestanie palenia na trzy tygodnie przed i po operacji. Jeśli oświadczą, że nie są w stanie powstrzymać się w tym czasie od palenia, lekarz może odmówić skierowania na zabieg.
Podczas konsultacji operator przeprowadza wywiad medyczny i ocenia, czy pacjent może otrzymać skierowanie na zabieg. Abdominoplastyka nie jest zabiegiem medycyny estetycznej, to operacja, po której konieczne jest pozostanie w szpitalu na obserwację. Ostateczna decyzja co do tego, czy pacjent może zostać poddany zabiegowi w szpitalu w Brzezinach, należy do dr hab. n. med. Anny Kasielskiej-Trojan. W trakcie wizyty ocenia, czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu i czy nie zagrozi on zdrowiu pacjenta. Nie ma możliwości kwalifikacji do operacji na podstawie wywiadu telefonicznego.
Abdominoplastyka – cennik
Opłata za usługę
-
wywiad medyczny
-
operacja
-
pobyt w szpitalu – do 3 dni
Czy abdominoplastyka jest bezpieczna? Możliwe powikłania
Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu operacyjnego, w wyniku abdominoplastyki mogą wystąpić skutki uboczne i powikłania.
Należą do nich:
- Blizny – każda operacja wiąże się z powstaniem blizn, niekiedy może dojść do powstania blizny przerostowej, keloidu lub bliznowatego zniekształcenia tkanek. Blizny mogą mieć kolor różniący się od koloru otaczającej skóry, czasami dochodzi do powstawania drobnych skórnych torbieli w miejscu szwów.
- Przebarwienia skóry/obrzęk – zasinienia i obrzęk występują po operacji niemal zawsze i są naturalnym następstwem operacji, zanikają zwykle w okresie 2-4 tygodni.
- Asymetria tkanek okolicy brzucha, położenia blizny
- Ból okolicy operowanej
- Krwawienie, krwiak – może wymagać rewizji rany (ponownej operacji) lub przetoczenia krwi (!)
- Infekcja – możliwa konieczność antybiotykoterapii, ew. dodatkowego leczenia operacyjnego.
- Gromadzenie płynu surowiczego (sromy) – może wymagać nawet wielokrotnych nakłuć
- Martwica pępka
- Rozejście brzegów rany, przedłużone gojenie – może wymagać rewizji (reoperacji). Pacjentki palące papierosy mają większe ryzyko wystąpienia martwicy lub komplikacji związanych z gojeniem się rany.
- Niezadowalający estetyczny efekt – niepełna korekcja wiotkości tkanek (z uwagi na rozległość operacji i ogólne ryzyko okołooperacyjne)
- Reakcje alergiczne – na szwy lub preparaty stosowane miejscowo i ogólnie, możliwość reakcji ogólnoustrojowej (np. na lidokainę stosowaną w znieczuleniu, środki anestetyczne – może być to reakcja zagrażająca życiu!!!)
- Specyficzne powikłania wynikające z obecności czynników ryzyka u pacjenta (omawiane indywidualnie, konieczność świadomej akceptacji ryzyka)
Powikłania mogą być związane z niewłaściwym postępowaniem pacjenta we wczesnym okresie pooperacyjnym:
- Niestosowaniem się pacjenta do zaleceń pooperacyjnych,
- Niezgłaszaniem się na wizyty kontrolne,
- Wykonywaniem niektórych czynności (dźwignie, schylanie się, nadmierna aktywność fizyczna /sport/, kontakty seksualne, palenia papierosów, spożywanie alkoholu).
Stąd tak ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza.