Program lekowy to świadczenie gwarantowane. Leczenie w ramach programu odbywa się z zastosowaniem innowacyjnych, kosztownych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych. Leczenie jest prowadzone w wybranych jednostkach chorobowych i obejmuje ściśle zdefiniowaną grupę pacjentów.
Treść każdego programu lekowego jest publikowana jako załącznik do obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Wszystkie dostępne w Polsce Programy Lekowe zawierają szczegółowy opis na podstawie którego odbywa się:
- Kwalifikacja Pacjenta do Programu Lekowego w oparciu o:
- kryteria włączenia do programu
- kryteria wyłączenia z programu
- Podawanie leku wg określonego sposobu i dawkowania
- Monitorowanie wyników leczenia Pacjenta
- Czasu leczenia w Programie Lekowym
- Monitorowanie wyników Programu Lekowego
Aktualne załączniki do programów lekowych są publikowane wraz z każdym obwieszczeniem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenia-ministra-zdrowia-lista-lekow-refundowanych
Koszty leczenia
Pacjenci zakwalifikowani do programów lekowych są leczeni bezpłatnie. Decyzję o kwalifikacji podejmuje lekarz placówki posiadającej kontrakt w tym zakresie – w oparciu o szczegółowe kryteria włączenia do programu.
Jak skorzystać z leczenia w ramach programu?
Wystarczy zapisać się do Poradni Onkologicznej (nie jest wymagane skierowanie lekarskie). Obecnie w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach prowadzimy 3 aktywne programy lekowe z zastosowaniem leków przeciwnowotworowych:
- Leczenie chorych na zaawansowanego raka jelita grubego
- Zapobieganie powikłaniom kostnym u dorosłych pacjentów z zaawansowanym procesem nowotworowym obejmującym kości z zastosowaniem Denosumabu
- Leczenie pacjentów z rakiem urotelialnym
Gdzie?
Poradnia Onkologiczna
Przychodnia Specjalistyczna
Wojska Polskiego 9
95-060 Brzeziny
tel.: 46 880 40 29 wew. 2
e-mail: specjalistyka@szpital-brzeziny.pl